Основни принципи от 1872 г.

Ние вярваме:


I. Че има един Бог – личностно, духовно Същество,

Създател на всичко – всемогъщ, вездесъщ и вечен; безкраен в мъдрост, святост, справедливост, благост, истина и милост; непроменим и присъстващ навсякъде чрез Своя представител Светия Дух – Стар завет: Изхoд 20:2-3; Втoр. 6:4; 4:35; Псалм 83:18; Исая 42:8; 43:10-11; 45:5-6; Мал. 2:10; Псалм 139:7. Нов завет: Йоан 17:3; Деян. 3:13, 26; Йоан 4:22-23; 1 Кор. 8:4-7; 11:3; Гал. 3:20; Ефес. 4:6; 1 Тим. 2:5; Яков 2:19.

II. Че има един Господ – Исус Христос, Син на вечния Отец –

Този, Чрез Когото Той сътвори всичко, и чрез Когото всичко се сплотява; че Той взе на Себе Си естеството на Авраамовото потомство за изкуплението на падналата раса; че пребивава сред човеците – пълен с благодат и истина; живя като пример за нас, умря в жертва за нас, бе възкресен за наше оправдание и се възнесе, за да бъде наш Ходатай в небесното светилище, където чрез заслугите на пролятата Си кръв гарантира опрощение и оправдание на греховете на всеки, който с покаяние идва при Него; че в заключителната част от работата Му като Свещеник, преди да заеме престола Си като Цар, Той ще извърши изкупление за греховете на всички; те ще бъдат заличени (Деян. 3:19) и отнесени вън от светилището, подобно свещеническата служба на левитите, която предзнаменуваше сянково и образно службата на нашия Господ в небето (Виж Левит16 гл.; Евреи 8:4, 5; 9:6, 7; 2 Йоан. 1:3).


III. Че Свещените писания на Стария и Новия завети
,

дадени чрез божествено вдъхновение, съдържат пълното откровение на Неговата воля за човека, и са единственото безпогрешно правило за вяра и практика.

IV. Че постановеното в християнската църква кръщение

трябва да следва вяра и покаяние – акт, чрез който възпоменаваме Христовото възкресение, тъй като изявяваме вяра в Неговото погребение и възкресение, а чрез това и във възкресението на всички светии в последния ден; че никой друг метод не представя тези факти по-уместно, отколкото предпи́сания от Писанията, а именно чрез потапяне (Римл. 6:3-5; Кол. 2:12).

V. Че новорождението представлява цялостна промяна,

необходима, за да бъдем направени годни за Божието царство. То се състои от две части: първо, промяна чрез обръщане и практикуване на християнски живот (Йоан 3:3, 5) и второ, физическа промяна при Второто пришествие на Христос, при която ако сме мъртви, ще бъдем възкресени в нетление, а ако сме живи – ще бъдем изменени в безсмъртие в една минута, в миг на око (Лука 20:36; 1 Кор. 15:51, 52).

VI. Че пророчествата са част от Божието откровение към човека;

че са включени в Писанието, което е полезно за поука (2 Тим. 3:16) и е предназначено за нас и за чадата ни (Втор. 29:29); че са достатъчно недосегаеми, за да бъдат обгърнати в непроницаема тайнственост, понеже са онова, което в особена степен прави Божието слово светилник за нозете ни и виделина на пътеката ни (Псалм 119:105; 2 Петр. 1:19); че над онези, които ги изучават, е произнесено благословение (Откр. 1:1-3); и че трябва да бъдат достатъчно разбирани от Божиите люде, за да им посочват мястото в световната история и особените задължения, изисквани от ръцете им.


VII. Че световната история от конкретни дати в миналото,

издигането и падането на империи, и хронологичната последователност на събитията до установяването на Божието вечно царство е очертана в множество големи пророчески вериги, и че всички те сега са изпълнени, с изключение на заключителните събития.

VIII. Че учението за обръщането на света и земен милениум (1000-годишно царство на мир на земята)

е басня на тези последни дни, предназначена да приспи човеците до състояние на плътска сигурност, и да причини постигането им от Великия ден на Господа като от крадец нощем (1 Сол. 5:3); че Второто пришествие на Христос ще предшества (няма да следва след) милениума, защото, докато Господ се яви, папската сила ще продължи да съществува с всичките си мерзости (2 Сол. 2:8), житото и плевелите ще растат заедно (Матей 13:29, 30, 39) и злите и измамни човеци ще стават все по-лоши и по-лоши, както докладва Божието слово (2 Тим. 3:1, 13).


IX. Че грешката на адвентистите през 1844 г. се отнасяше за събитието,

което трябваше да се състои тогава, а не за време; че не е даден пророчески период, който да достига до Второто пришествие; че най-дългият период – 2300 денонощия от Дан. 8:14 – завърши през 1844 г. и ни отведе до събитие, наречено „очистване на светилището“.

Х. Че светилището на Новия завет е Божията скиния в небето,

за която говори Павел в Евреи 8-ма гл., и в която нашият Господ, като велик Първосвещеник, е Служител; че това светилище е антитип на Моисеевата скиния, и че свещеническата служба на нашия Господ, свързана с него, е антитип на службата на юдейските свещеници в миналото (Евр. 8:1-5); че тя, а не земята е светилището, което трябваше да бъде очистено в края на 2300-та денонощия, както в типа, с влизането на първосвещеника в Светая Светих, за да завърши цикъла от служби, свързани с него, чрез правене изкупление и отстраняване от светилището на греховете, прехвърлени на него посредством службата в първото отделение (Левит 16 гл.; Евреи 9:22, 23); и че това дело в антитипа, започнало през 1844 г., се състои в действителното заличаване на греховете на вярващите (Деян. 3:19) и заема кратък, но неопределен период от време, в края на който делото на милост за света ще бъде завършено, и ще се осъществи Второто пришествие на Христос.


XI. Че Божиите нравствени изисквания са еднакви за всички човеци по всяко време;

че те се съдържат в сбит вит в заповедите, изговорени от Йехова от Синай, издълбани върху две каменни плочи и съхранени в ковчега, наречен в последствие „ковчег на завета“ (Числа 10:33, Евреи 9:4 и т. н.); че за този неотменим и вечен закон, препис на плочите в ковчега в истинското светилище във висините, също наречен „ковчег на Божия завет“, се казва, че при зазвучаването на седмата тръба „Божият храм на небето се отвори и в храма се видя ковчегът на Неговия завет“ (Откр. 11:19).

XII. Че четвъртата заповед на този закон изисква да посвещаваме седмия ден на всяка седмица – събота –

на въздържане от собствения си труд и извършване на свещени и религиозни задължения; че това е единствената седмична събота, позната ни от Библията – деня, който бе отделен за свята употреба, преди раят да бе изгубен (Битие 2:2, 3), и който ще бъде съблюдаван във възстановения рай (Исая 66:22, 23); че фактите, на които се основава тази съботна институция, я ограничават до седмия ден, тъй като те не са валидни за никой друг ден; и че изразът „юдейска събота“, прилаган за седмия ден, и „християнска събота“ – прилаган за първия седмичен ден, са названия, измислени от човеци – небиблейски и по значение погрешни.

XIII. – Че човекът на греха, папството, е замислил да промени времена и закони (Божия закон – Дан. 7:25)

и е подвел почти целия християнски свят във връзка с четвъртата заповед. Относно това от пророчествата научаваме за реформа сред вярващите точно преди Христовото пришествие. Исая 56:1, 2; 1 Петр. 1:5; Откр. 14:12.

XIV. Че тъй като естественото или плътско сърце е във вражда против Бога и Неговия закон,

тази вражда може да се покори само чрез радикална трансформация на чувствата, размяна на несветите принципи със свети; че такава промяна следва след покаяние и вяра; че тя е особеното дело на Светия Дух и се състои в обновяване или обръщане.


XV. Че понеже всички са нарушили Божия закон

и не могат сами по себе си да отдадат покорство на Неговите справедливи изисквания, ние разчитаме на Христос – първо, за оправдание от миналите ни нарушения и второ, за благодат, чрез която да отдаваме приемливо покорство към Неговия свят закон в бъдеще.

XVI. Че беше обещано Божият Дух да се изяви в църквата чрез определени дарби,

изброени конкретно в 1 Кор. 12-та гл. и Ефес. 4-та гл.; че тези дарби не са предназначени да изместят или заемат мястото на Библията, която е достатъчна да ни направи мъдри за спасение повече, отколкото Библията може да заеме мястото на Светия Дух; че при конкретизиране на различните канали на Неговото действие, този Дух просто е обезпечил собственото Си съществуване и присъствие сред Божия народ в края на времето, за да води до разбиране на онова слово, което бе вдъхновил; да убеждава за грях и да издейства трансформация в сърцето и живота; и че онези, които отхвърлят мястото и действието на Духа, явно отхвърлят онази част от Библията, която му приписва това място и положение.


XVII. Че Бог, в съответствие с разнообразните Си отношения към расата, изпраща вест за приближаването на Второто пришествие на Христос;

че това дело се символизира от трите ангела в Откр. 14-та гл., последният от които представя дело на реформа във връзка с Божия закон, така че Неговите люде да придобият пълна готовност за това събитие.

XVIII. Че времето на очистване на светилището (виж параграф X),

успоредно с времето на прогласяването на третата вест е време на Изследователен съд – първо, на мъртвите, а при приключването на благодатното време и на живите, за да се определи кой от множествата, спящи сега в пръстта на земята, са достойни да вземат участие в първото възкресение, и кои от нейните живи множества са достойни за преселване – точки, които трябва да се определят преди Господ да се яви.


XIX. Че гробът, към който всеки роден се е запътил,

изразен чрез еврейската дума „шеол“ и гръцката дума „хадес“, е място на тъмнина, в което няма работа, помисли, мъдрост или знание (Екл. 9:10).

XX. Че състоянието, в което изпадаме при смъртта,

е състояние на мълчание, бездействие и пълна несъзнателност (Псалм 146:4; Екл. 9:5, 6; Дан. 12:2 и др.).

XXI. Че от тази тъмница на гроба човечеството ще бъде изведено чрез телесно възкресение,

като праведните ще вземат участие в първото възкресение, което ще се състои при Второто пришествие на Христос, а нечестивите – при второто възкресение – хиляда години по-късно (Откр. 20:4-6).

XXII. Че при последната тръба живите праведни ще бъдат изменени за един миг, в мигване на око,

а възкресените праведни ще бъдат грабнати, за да посрещнат Господа във въздуха и така бъдат винаги с Господа.

XXIII. Че така обезсмъртени ще бъдат отведени в небето, в Новия Иерусалим – дома на Отец,

в който има много обиталища (Йоан 14:1-3) – където ще царуват с Христос хиляда години, като ще съдят света и падналите ангели, т. е. ще определят наказанието, което да бъде изпълнено над тях в края на хилядата години (Откр. 20:4; 1 Кор. 6:2, 3); че през това време земята е пусто и хаотично място (Ерем. 4:20-27), в началото описано с гръцкия термин „абисос“ или бездънна яма (превод на Септуагинтата на Битие 1:2); че там Сатана е ограничен за хилядата години (Откр. 20:1, 2) като на сцена на разрухата, която е извършил във вселената и уместно предоставена му за определено време за негова мрачна тъмница, а накрая място на окончателната му екзекуция (Откр. 20:10; Мал. 4:1).

XXIV. Че в края на хилядата години Господ слиза заедно със Своя народ и Новия Иерусалим (Откр. 21:2),

нечестивите мъртви са възкресени, излизат на повърхността на все още необновената земя; събират се около града, стан на светиите (Откр. 20:9) и огън слиза от Бога от небето, и ги изпояжда (Авдий 15, 16) – и корен, и клонки (Мал. 4:1) – и стават, като че не са били. При това вечно унищожение от присъствието на Господа (2 Сол. 1:9) нечестивите се срещат с вечното наказание, с което са били заплашвани (Матей 25:46). Тази е погибелта на нечестивите човеци, като огънят, който ги пояжда е, за който „сегашните небеса и земята“ са пазени; той ще разтопи със силата си даже стихиите и ще очисти земята и от най-дълбоките петна от проклятието на греха (2 Петр. 3:7-12).


XXV. Че новите небеса и земя ще изникнат чрез силата на Бога от пепелта на старите

с главен град и столица Новия Иерусалим, за да бъдат вечно наследство на светиите – мястото, където праведните ще живеят довека (2 Петр. 3:13; Псалм 37:11, 29; Матей 5:5).

Предупреждение на Елън Уайт от 1904 г. относно промяната на Основните принцип:

„Неприятелят на душите се е стремил да внесе предположението, че сред адвентистите от седмия ден трябва да се извърши голяма реформация, че тя ще се състои в отказване от доктрините, които стоят като стълбове на нашата вяра и участие в процес на реорганизация. Ако тази реформация се състои, какъв ще бъде резултатът? – Принципите на истината, които Бог в милостта Си е дал на църквата на остатъка, ще бъдат изхвърлени. Нашата религия ще бъде променена. Основните принципи, които са поддържали делото през последните петдесет години, ще бъдат счетени за грешка. Ще бъде установена нова организация. Ще бъдат написани нов род книги. Ще бъде въведена система на интелектуална философия. Основателите на тази система ще отиват в градовете и ще вършат удивително дело. На съботата, разбира се, ще се гледа леко, както и на Бога, Който я е създал. На нищо няма да се позволи да се изпречи на пътя на новото движение. Ръководителите ще поучават, че добродетелта е по-добра от порока, но тъй като Бог е отстранен, те ще се поставят в зависимост от човешка сила, която без Бога е безполезна. Тяхната основа ще бъде съградена на пясъка и буря и вихрушка ще отнесат постройката“.
„Свидетелства към църквата“, съдържащи писма до лекари и проповедници; „Наставление към адвентистите от седмия ден“, 1904.
Tweet